Historia klubu

Historia LKS-u Lyski

Klub LKS Lyski powstał w 1928 roku, a boisko znajdowało się w przysiółku Kamionki naprzeciw państwa Kasperzec i Gaszka dziś prawy staw Wielikątu na trasie Lyski - Rydułtowy. Drużyna LKS Lyski rozgrywała mecze na tym terenie, aż do czasów działań wojenych. Po wojnie klub pod nazwą LZS Lyski reaktywowano w 1954 roku, a boisko znajdowało się na terenie przysiółka Farski wśród pól, lasów, stawów. W 1969 roku ówczesny prezes klubu Henryk Nowak podjął się zadania wybudowania szatni, wszyscy ówczesni członkowie klubu pracowali w czynie społecznym, aby powstał budynek klubowy, który rok później w 1970 roku został oddany do użytku. W 1981 roku za przesa św. p. J. Morgały została podłączona woda i kanalizacja, a w 1988 roku powstała II część budynku (górna salka) głownym wykonawcą był ówczesny prezes Jan Nowak. W 2003 roku został przeprowadzony remont boiska podczas którego zniwelowano 1.5 metrową róznicę wzniesienia między początkiem, a końcem boiska.

Klub LKS Lyski występował w 2 podokręgach: rybnickim i raciborskim od klasy C do okręgówki, jednak największy sukces klubu to zdobycie mistrzostwa Śląska trampkarzy w sezonie 1984/85 w którym nasza drużyna pokonała najpierw Unię Racibórz, później LKS Studziennę i Górnika Pszów, a z kolei w fazie ćwierćfinałowej Górnika Czerwionka w walce o finał nasza drużyna okazała się lepsza dopiero po serii rzutów karnych od Poloni Bytom. Po meczu Górnika Zabrze z Zagłębiem Sosnowiec na boisko wybiegła nasza "11" by walczyć o mistrza Śląska z drużyną Walcownia Czechowice - Dziedzice, która pokonała i zdobyła upragnione mistrzostwo OZPN Katowice trampkarzy.

Były też róźne inne sukcesy drużyn młodzieżowych i seniorskich.Klasa okręgowa jedynie na 1 sezon zawitała do Lysek. Z ówczesnych zawodników należy wymienić kilka nazwisk którzy reprezentowali Lyski jak i inne kluby w wyższych klasach rozgrywkowych. W latach 50 Alojzy Musioł były prezes GKS Naprzód Rydułtowy i wieloletni prezes podokręgu Rybnik ponadto Alfred Nowak, Jan Włoch, Grzegorz Moskwa, Tadeusz Leśnik, Damian Cichecki.